a la Carte Services

Private Cooking Classes

Culinary Edutainment!

  • Do you eat out – or take out – more than twice a week?
  • Would you like to cook more meals from scratch, but lack time and culinary confidence?
  • Do you need to eat a special diet? (E.g., Gluten-free, low-FODMAP, paleo, keto, low-carb, paleo, elimination diet, etc.)?
  • Do you want to eat a more nutritious diet?

If so, I will teach you how to cook simple, healthy meals – tailored to your dietary needs – in the comfort of your home. This is educational and entertaining -- and can be especially fun when you include friends and family members. (Great dinner-party concept!)

I am a seasoned cook and recipe writer (I have published two cookbooks), and all my dishes combine healthfulness with deliciousness. (See some pictures of my meals here.)

Here’s how it works:

  1. We schedule a 30-minute call to discuss your requirements and set a date for the class. (Click here to schedule the call.)
  2. When we speak, you explain your dietary needs or thematic interests, and I send you some recipe suggestions.
  3. Based on the recipes you have selected, I email you a shopping list and you buy the necessary ingredients (if you aren’t sure what to buy, or where, you can book a guided shopping trip with me here).
  4. I come to your house and we prep and cook together; throughout the class, I explain the nutritional properties of the foods we are preparing and teach you healthy cooking techniques.
  5. Once the dishes are ready, you can sit down to a relaxed family meal – or if you prefer, refrigerate or freeze the dishes for another time.

Number of participants: Maximum 8; children over age 8 are welcome, but must be supervised by a parent/guardian at all times

Timing: Minimum 3 hours

Fee: $120 per hour spent cooking together

This includes:

  • Time spent planning the class
  • A print-out of the recipes we cook together, for you to keep
  • My travel cost (if you live more than 10 miles from central Boulder)

Click here to schedule a free call to discuss a cooking class you'd like to host.

Family Nutrition Workshops

Whether your kids are toddlers or teens, it’s never too early – or too late – to teach them how to select enjoy healthy food. I come to your home and present a child- and teen-friendly introductory nutrition course that explains the basics of healthy eating in terms that are easily accessible to children. After we have talked about the basic principles of healthy eating, we go on a shopping trip together, after which we head to your kitchen to cook a few healthy, child-friendly meals.

Typical program outline (can be tweaked to your needs):

  1. Healthy Eating Made Easy (1½ to 2 hours – highly interactive presentation, questions and answers); the presentation includes sections on healthy weight, sports nutrition, nourishing healthy brains, etc.
  2. Let’s go shopping (about 2 hours): A guided trip around your family’s regular supermarket where I explain to you and your kids how to spot healthy food, read food labels, etc.
  3. Let’s get cooking (2-3 hours): Healthy Breakfasts
  4. Let’s get cooking (2-3 hours): Quick and healthy snacks
  5. Let’s get cooking (2-3 hours): Quick and easy weeknight dinners

Cost: $100/hour

Guided Shopping Trips

Grocery shopping is a daunting task. Shoppers have to choose between thousands of foods all trumpeting dubious health claims and often hiding unsavory ingredients. Let me simplify your shopping life by taking you around your usual grocery store and showing you which foods to choose, and which to limit or avoid altogether. In fact, a 2012 study published in the Journal of Nutrition Education and Behavior found that people who received a short nutrition counseling session before grocery shopping bought more healthy items, like fruits and vegetables, than those who received no shopping guidance.

How it works: We arrange to meet at the store where you buy most of your groceries and as we walk around the aisles, I tell you what to look out for – e.g., how to read labels, how to spot nutrient-dense produce, how to save money, how you can tell which fish is freshest, and which foods you should be eating for your particular health issues.

Maximum group size: 5

Cost: $100/hour